• Jak prawidłowo i bezpiecznie przechowywać deskę efoil?

  Krótka charakterystyka deski efoil, Przechowywanie i konserwacja akumulatora, Przechowywanie ładowarki, Przechowywanie elementów pozostałych

   

  Jak prawidłowo i bezpiecznie przechowywać deskę efoil?

  Elektryczna deska surfingowa, jak każdy sprzęt sportowy, wymaga prawidłowego i bezpiecznego przechowywania. Specyficzne dla deski efoil elementy wymagają jednak szczególnego postępowania. Jak zatem dbać o sprzęt i przechowywać go, aby służył jak najdłużej?

  Krótka charakterystyka deski efoil

  Deska efoil to jedyny w swoim rodzaju sprzęt, dzięki któremu surferzy mogą unosić się nad taflą wody bez udziału żagli czy wiatru. Charakterystyczna deska latająca nad wodą robi niesamowite wrażenie i na samych riderach, którzy opisują doznania jako niezwykle ekscytujące, porównywalne do lewitacji, i na samych obserwatorach. Deska z napędem sprawdza się w akwenach naturalnych i sztucznych, w wodach słodkich i słonych. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza średnio na godzinę, do dwóch godzin pływania. Jako że motoryka deski uzależniona jest od elektroniki, w przeciwieństwie do deski windsurfingowej czy desek do kitesurfingu, pływanie nie jest uzależnione od siły wiatru. Hydrofoil w tym przypadku nie jest wprawiany w ruch przy pomocy pędnika takiego jak żagiel czy latawiec, lecz dzięki napędowi elektrycznemu. Sterowanie prędkością odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota na Bluetooth.

  Przechowywanie i konserwacja akumulatora

  Przed użyciem i przechowywaniem baterii (akumulatora) należy dokładnie i całkowicie przeczytać instrukcje zawarte na naklejce ostrzegawczej. Przed konserwacją i przechowywaniem konieczne jest wyłączenie zasilania baterii, zanim wyjmie się ją z deski.

  Jeżeli w instrukcji nie zaznaczono inaczej, do czyszczenia powłoki baterii można użyć świeżej, słodkiej wody, a do czyszczenia portów warto wykorzystać wacik nasączony w odrobinie alkoholu. Po wyczyszczeniu baterii należy ją wytrzeć suchą szmatką i pozostawić do ostatecznego wyschnięcia w miejscu z dala od światła słonecznego — najlepiej w suchym i zacienionym. Jeśli deska będzie nieużywana dłuższy czas, bateria może zostać nadmiernie rozładowana i stracić zdolność do ładowania w ogóle. Aby temu zapobiec i zapewnić najdłuższą żywotność, należy co 6 miesięcy podłączać ją do ładowarki i ładować do poziomu 30-50%. Inne źródła podają, że baterię warto ładować częściej, np. raz na kwartał i utrzymywać żywotność na poziomie 40%-60%. Częstotliwość ładowania przy nieużywanej baterii zależy najpewniej od jej indywidualnych parametrów i potrzeb, a także zaleceń producenta. Przechowywanie akumulatora bezpieczne dla zachowania jego parametrów to przechowywanie go w temperaturze pokojowej i w miejscu suchym.

  Przechowywanie ładowarki

  Ładowarka to element, który również wymaga odpowiedniego postępowania, aby służyła jak najdłużej i jak najwydajniej. Aby przygotować ładowarkę do przechowywania, na początek oczywiście należy odłączyć kable i przewody zasilające. Następnie warto sprawdzić, czy metalowy pin adaptera jest w dobrym stanie, czyli czy nie ma na nim śladów utlenienia (np. czy nie jest poczerniały). Do ewentualnego czyszczenia należy użyć zanurzonego w odrobinie alkoholu wacika — nie przemywamy czystą wodą

  W podobny sposób wyczyścić można obudowę ładowarki, a następnie wytrzeć suchym ręcznikiem. Ładowarka powinna być przechowywana w suchym, wolnym od promieni UV miejscu. 

  Przechowywanie elementów pozostałych

  O tym, że samą deskę czyścić powinno się po każdym użyciu, przypominać nie trzeba. Niezwykle ważne jest to szczególnie po jeździe w słonej wodzie, ponieważ sól może wpływać niekorzystnie na niektóre jej elementy. W przypadku zakończenia sezonu pływackiego np. przed zimą, kiedy wiemy, że nie będziemy więcej używać deski przez jakiś czas, wyczyścić trzeba również wszelkie wnęki, zagłębienia czy inne elementy, które dotąd mogły być pomijane podczas codziennego oporządzania sprzętu. 

  Deska elektryczna do pływania po wyczyszczeniu powinna zostać całkowicie wysuszona. Można ją wytrzeć na sucho, ale jeśli mamy możliwość skorzystania ze specjalnej kotłowni, gdzie nawiewane jest ciepłe, suche powietrze, pozostawienie tam sprzętu na pewien czas może zaoszczędzić nieco pracy.

  Aby wyczyścić maszt, należy przepłukać jego korpus wodą. Podobnie jak w przypadku płukana wszelkich części samego hydroskrzydła, nie może być to woda morska, lecz czysta woda słodka. Płukanie powinno trwać ciągiem około minuty, tak aby dokładnie wypłukać piasek, sól czy inne zanieczyszczenia. Pamiętać trzeba, aby nie odłączać ani nie podłączać masztu, gdy bateria jest włączona. Aby wyczyścić zespół napędowy i zestaw skrzydeł, wyrównać należy wlot wody uchwytu silnika z rurą ze słodką wodą i czyścić uchwyt silnika przez około pół minuty. Powinno dać nam to pewność, że mocowanie silnika jest w pełni czyste i wolne od większości zanieczyszczeń. 

  Podobnie należy potraktować osłonę silnika, osłonę śmigła czy samą śrubę napędową. Aby przedłużyć odporność na korozję i żywotność sprzętu, warto też użyć smaru do śrub i przewodów. 

  Dopiero po pełnym oczyszczeniu i wyschnięciu wszystkich elementów można złożyć je z powrotem i umieścić sprzęt w pokrowcu.

   

  Prawidłowe postępowanie z poszczególnymi elementami deski efoil pozwoli na długą żywotność całego sprzętu.