• Efoiling a inne sporty wodne

   Czym jest efoiling? Deska latająca nad wodą, Kitesurfing, Windsurfing, Surfing

   

  Efoiling a inne sporty wodne

  Efoiling, kitesurfing, windsurfing… sportów wodnych jest co niemiara, a liczba odnóg surfingu i mnogość nazewnictwa potrafi przyprawić o zawrót głowy. Ci, którzy nie mieli dotąd do czynienia z podobnymi formami rekreacji, mogą być nawet zaskoczeni, jak wiele jest sportów wodnych o zbliżonych do siebie zasadach. Nie znaczy to jednak, że wszystkie polegają na dokładnie tym samym. Czym różni się efoiling od innych sportów z użyciem deski?

  Czym jest efoiling?

  Przypomnijmy, że efoiling to surfowanie na specjalnej desce typu efoil. Jest to elektryczna deska surfingowa, która do poruszania się na wodzie wykorzystuje silnik elektryczny i śmigło. Elektryczna deska pozwala na surfowanie bez wiatru i bez żagla, ponieważ za wytworzenie siły nośnej odpowiada układ napędowy. Efoiling uprawia się głównie na stojąco, jednak wielu sportowców korzysta z deski na wiele różnych sposobów, uprawiając wariacje na temat efoilingu surfując na klęcząco lub na leżąco. Naładowana do pełna bateria pod masztem pozwala na kilkadziesiąt minut wspaniałej rekreacji. Niektóre modele umożliwiają dłuższe surfowanie, dochodzące nawet do dwóch godzin. Tak długie efoilowanie jest jednak niemałym wysiłkiem, dlatego zalecane jest tym sportowcom, którzy mają już w nim wprawę. Elektryczny napęd nie oznacza bowiem, że rider nie męczy się podczas surfowania — utrzymanie równowagi i koordynacji to nie lada wysiłek! Rynek desek efoil, a w nim tak znakomite marki, jak Takuma czy Flite, oferują świetnej jakości sprzęt, służący do uprawiania sportu, który można nazwać elektrycznym surfingiem. 

   

  Deska latająca nad wodą

  Zarówno obserwatorzy surfera, jak i sami użytkownicy deski efoil wspominają o tym, że surfowanie przypomina lewitację nad wodą. Riderzy, bo tak nazywa się sportowców trenujących sport wodny, jakim jest efoiling, porównują uczucie surfowania na elektrycznej desce do unoszenia się w powietrzu. Niektórym zjawisko to kojarzy się z szusowaniem po śnieżnym puchu. Chodzi tutaj o odczucie specyficznej lekkości, swobody unoszenia się. Z punktu widzenia zewnętrznych obserwatorów zaś, rider w rzeczy samej wygląda, jakby unosił się nad taflą wody. Deskę z wodą łączy jedynie krótki bądź długi maszt, na końcu którego znajduje się fuselarz ze skrzydłami i akumulator. Deska nie dotyka wody, lecz znajduje się ponad nią, co jest znakiem rozpoznawczym efoilingu, określanego nierzadko wręcz jako latanie na desce

  Kitesurfing

   

  W przypadku kitesurfingu źródłem energii napędowej jest pędnik w formie latawca. Ten zaś podpinany jest trapezem, czyli specjalnym pasem, bezpośrednio do surfera. Kitesurfing polega na poruszaniu się po wodzie ślizgiem. To, co odróżnia go od e-foilingu to właśnie kwestia kontaktu deski z tym podłożem i obecność latawca. Warto wiedzieć, że kitesurfing bywa też określany szerzej jako kiteboarding, jednak ten skupia też wszystkie inne sporty deskowe napędzane wiatrem i latawcem, a niekoniecznie jedynie sporty wodne. Do kiteboardingu zalicza się też landkiting (uprawiany na lądzie) bądź icekiting (sport latawcowy, gdzie podłożem jest lód). Z oczywistych względów w przypadku kiteboardingu deska wodna zastępowana jest mountboardową, snowboardową, nartami lub inną, odpowiednią dla danej odmiany. 

  Windsurfing

  Windsurfing to sport, który w gruncie rzeczy polega na żeglowaniu. Porównuje się go do żeglowania jachtowego, jednak sprzęt wykorzystywany do windsurfingu jest zgoła inny. Uprawianie sportu pod postacią windsurfingu polega na zjeżdżaniu z fal przybojowych za pomocą deski windsurfingowej i z wykorzystaniem żagla. Żagiel, deska i maszt to najważniejsze elementy sprzętu, które przychodzą na myśl jako pierwsze, kiedy próbuje się zdefiniować istotę windsurfingu. Użycie żagla i siły mięśni sportowca to też elementy, które sprawiają, że dyscyplina ta jest zupełnie różna od efoilingu, w którym ruch deski napędzany jest elektrycznie. 

  Surfing

  Surfing to dyscyplina bardzo wymagająca, ponieważ do surfowania używa się jedynie deski surfingowej, bez wsparcia dodatkowych elementów, takich jak pędnik w postaci żagla, latawca czy napędu elektrycznego. Uprawianie sportu surfingowego polega na ślizganiu się deską po falach, co najlepiej jest zaczynać w niewielkim oddaleniu od brzegu, aby dać sobie szansę na opanowanie koordynacji deski. Stara szkoła surfingu zakłada, że deskę wycelować należy w stronę brzegu, przemieszczając się na fali w jego kierunku, wykorzystując prawa fizyki, w tym siłę grawitacji oraz polegając na mięśniach i utrzymywaniu optymalnej pozycji ciała. 

   

  Podsumowując, efoiling w odróżnieniu od pozostałych wymienionych, pokrewnych dyscyplin, jako jedyny wykorzystuje napęd elektryczny do poruszania deski. W pozostałych przypadkach rider doprowadza do ruchu na desce za pomocą własnej siły, siły wiatru bądź z dodatkowym wykorzystaniem pędnika (latawca lub żagla). Efoiling ponadto jako jedyny z wymienionych określany jest jako wodne lewitowanie, a to za sprawą wyjątkowych odczuć samych riderów podczas surfowania oraz wrażeń wizualnych.