News

 • Czym właściwie jest e-foiling?

  16.03.2023

   Czym jest efoiling? Czym różni się deska efoil od deski surfingowej? Charakterystyka deski efoil

   

  Czym właściwie jest e-foiling? 

  Istnieje wiele różnych sportów, które są popularne na całym świecie. Wielbiciele aktywności wodnych mają z czego wybierać — od tradycyjnych dyscyplin, takich jak pływanie czy nurkowanie, po bardziej wyszukane, które wymagają odpowiedniego sprzętu, jak surfowanie na desce i jego odmiany, np. e-foiling. Przyjrzyjmy się tej ostatniej dziedzinie, jest to bowiem stosunkowo nowa odsłona sportu wodnego i na polskim gruncie nie jest jeszcze powszechnie znana. Ci, którzy mieli styczność w tym rodzajem aktywności, oceniają ją niezwykle wysoko pod względem dostarczania wodnej rozrywki. 

   

  Rodzaje sportów wodnych

  Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowej charakterystyki e-foilingu, przedstawimy krótko tło, jakim są sporty wodne ich rodzaje. Warto przypomnieć, że rodzaje sportów wodnych mogą być klasyfikowane według wielu wytycznych. Jedną z nich może być typ akwenu wodnego. Tutaj do czynienia mamy z akwenami zamkniętymi bądź otwartymi, a te ostatnie mogą dzielić się jeszcze na naturalne i sztuczne. Wyróżniamy więc sporty wodne uprawiane w morzach i oceanach, jeziorach lub zalewach, rzekach, kanałach, basenach czy aquaparkach. Efoilng uprawia się zazwyczaj w akwenach otwartych.

  Sport wodny może też być klasyfikowany wg tego, w jaki sposób jest uprawiany. W tym przypadku klasyfikuje się sporty wodne jako uprawiane w wodzie, pod wodą lub na powierzchni wody. Do sportów wodnych należy między innymi pływanie i piłka wodna. Sporty podwodne to np. freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu, podwodne rugby czy podwodny hokej. Do ostatniej kategorii, czyli sportów powierzchniowych, zalicza się wspomniany wcześniej e-foiling, a także surfing, żeglarstwo, kajakarstwo czy narciarstwo wodne.

  Czym jest efoiling?

  Efoiling określić można jako surfowanie na desce powyżej tafli wody. Aby uzyskać taki efekt, nie jest konieczne występowanie wiatru i fal. Efekt uniesienia na desce nad wodą uzyskuje się dzięki temu, że deska efoil podnosi się z wody po osiągnięciu określonej prędkości. Podnoszenie się deski wywoływane jest zaś napędem elektrycznym, a w podnoszeniu uczestniczą takie elementy jak maszt, skrzydło nośne oraz skrzydło stabilizujące. Elektryczna deska unosząca się nad wodą daje zarówno wizualny, jak i odczuwalny przez pływaka efekt swoistego lewitowania nad taflą wody. Miłośnicy tego sportu często określają go jako latanie na desce, choć technicznie rzecz biorąc, nie mówimy tutaj oczywiście o wzbijaniu się w powietrze niczym samolot. Sesja efoilingu na długo pozostawia niezapomniane wrażenia. 

  Czym różni się deska efoil od deski surfingowej?

  Obserwując zmagania pływaka na desce efoil, łatwo o skojarzenia z pływaniem na desce surfingowej. Można powiedzieć, że deska efoil to deska surfingowa elektryczna, jednak różnice idą dużo dalej i nie ograniczają się jedynie do nazewnictwa. Deska z napędem różni się od tradycyjnych desek foilowych. Jest większa i cięższa od deski surfingowej, ponieważ jako bardziej stabilna i wyporna znacznie ułatwia osiągnięcie efektu lewitowania. Specjalnie zaprojektowana jest do pływania ponad powierzchnią za pomocą silnika elektrycznego. Deski surfingowe są zwykle mniejsze i lżejsze, a pływanie na falach użytkownik zwykłej deski surfingowej uskutecznia za pomocą siły własnego ciała. Deska efoil różni się również od deski surfingowej w kwestii sposobu sterowania. Prędkością poruszania się tej pierwszej steruje się za pomocą pilota zdalnego sterowania, podczas gdy tradycyjna deska surfingowa zależna jest od siły wiatru.

  Elementy deski efoil, które charakteryzują ją jako sprzęt do efoilingu, a nie do surfowania, to więc przede wszystkim akumulator, maszt, śmigło, stabilizator i pilot do sterowania.

  Śmigło (inaczej śruba napędowa), zasilane jest ze specjalnej baterii. Bateria ta aktywowana jest za pomocą bezprzewodowego pilota. Maszt z kolei utrzymuje kadłub i stabilizator. W przeciwieństwie do tradycyjnych masztów w postaci pionowego słupka do napinania żagli maszt przy efoilach zlokalizowany jest na spodzie deski, częściowo więc zanurzony jest w wodzie. Maszty występują w wielu rozmiarach. Krótsze polecane są początkującym, dłuższe zaś minimalizują ryzyko tak zwanego przeciągnięcia, czyli utraty równowagi deski przy ostrych zakrętach. 

  Charakterystyka deski efoil

  Deski elektryczne foil umożliwiają zwykle przynajmniej godzinną sesję pływania. Niektóre modele z wytrzymałym silnikiem zapewniają ciągłość jego pracy nawet do dwóch godzin na jednym ładowaniu baterii. Sama deska elektryczna waży przeważnie około 15 kilogramów, podobny ciężar ma bateria, co daje łącznie około 30 kilogramów ciężaru. Maksymalne możliwe obciążenie deski często przekracza wartość 100 kg. Wybierając konkretny model, dla bezpieczeństwa warto wybrać taki, który udźwignie o około 20% więcej, niż aktualna waga ciała ridera. Waga użytkownika może wpływać na kolejny parametr, czyli maksymalną prędkość, jaką można osiągnąć podczas pływania. Ta zaś może wynosić od kilku do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Jeśli chodzi o deski efoil cena, jak w przypadku każdego sprzętu, bywa różna, najczęściej jednak waha się w przedziale 20-40 tys. zł. Jedną z najpopularniejszych firm oferujących bardzo dobrej jakości deski jest Waydoo, ale też Takuma czy Flite. Najdroższy sprzęt do efoilingu to już koszt nawet przekraczający 60 tys. zł. 

   

  Efoiling to nowoczesna forma surfowania, w której surfer pływa nad powierzchnią wody za pomocą specjalnej deski z silnikiem elektrycznym zwanym efoilem. Efoiling daje surferowi unikalne doświadczenie pływania na falach, pozwalając unosić się nad wodą, dając surferom poczucie wolności i swobody.