News

 • Czym charakteryzuje się deska efoil?

  16.03.2023

   Budowa deski efoil, zasady działania deski efoil, Jak wygląda maszt w efoilu?

   

  Czym charakteryzuje się deska efoil?

  Deska efoil używana jest do nowoczesnej formy surfowania, czyli efoilingu. Ta forma sportu wodnego zakłada wyposażenie deski w układ napędowy, dzięki któremu surfer może pływać ponad powierzchnią wody. Taka elektryczna deska surfingowa zapewnia miłośnikom efoilingu niezapomniane wrażenia. Poniżej przedstawiamy charakterystykę deski efoil, co może pomóc w zrozumieniu specyfiku efoilingu.

  Budowa deski efoil

  Porównując budowę deski efoil z tradycyjnymi deskami surfingowymi, te typu efoil są zwykle większe. Spory rozmiar deski podyktowany jest kwestiami praktycznymi. Duża deska po pierwsze jest stabilniejsza, po drugie bardziej wyporna. Te dwie cechy wystarczyły, aby użytkownicy efoili przekonali się, że wybór większej deski przynosi więcej korzyści. Oczywiście, rynek sprzętu wodnego oferuje też mniejszy rozmiarowo sprzęt, ten jednak wybierany jest częściej przez doświadczonych surferów, którym zależy na wykonywaniu podpisowych, zgrabnych manewrów technicznych. Przy codziennym, rekreacyjnym efoilowaniu wygoda stawiana jest jednak na pierwszym miejscu. 

  Elektryczna deska efoil nie działałaby, gdyby nie miała na wyposażeniu określonych elementów. Niezbędny jest akumulator, śruba napędowa, czyli inaczej śmigło i skrzydło stabilizujące (stabilizator). Waga deski waha się zwykle w granicach około 30 kg, włączając w to ciężar baterii, która potrafi ważyć nawet kilkanaście kilogramów.

  Deski nierzadko wykonane są z laminatów włókien węglowych — niezwykle wytrzymałych i lekkich lub z wysokiej gęstości pianki propylenowej. Całość wzmocniona jest na ogół ramą z aluminium. 

   

  Zasady działania deski efoil

  Najważniejszą zasadą działania deski efoil jest to, że wykorzystuje silnik elektryczny i powstającą siłę nośną do unoszenia się nad wodą i poruszania się, nawet z dużą prędkością, czyli ponad 30 km/h. Silnik elektryczny umieszczony na desce sprawia, że uruchamia się śruba napędowa, która wydmuchuje powietrze pod deską, tworząc siłę nośną, dzięki której deska unosi się na wodzie. Deska elektryczna pozwala na osiągnięcie dużych prędkości i czerpanie radości z jazdy na wodzie w nowy, ekscytujący sposób, który przez obserwatorów często nazywany jest lewitowaniem nad wodą, gdyż sposób poruszania się przypomina właśnie lewitację.

  Jak wygląda maszt w efoilu?

  Maszt efoilowy zlokalizowany na spodzie deski, podczas jej użytkowania częściowo zanurzony jest w wodzie. Łączy kadłub, hydroskrzydło i stabilizator i ma za zadanie uzyskać efekt wspomnianej lewitacji. Jak długi powinien być maszt? To zależy między innymi od stopnia zaawansowania ridera. Dla początkujących użytkowników najlepszy może okazać się maszt krótki, ponieważ nie uniesie on deski bardzo wysoko nad wodę, jest stabilniejszy i trudniej utracić kontrolę nad deską, o ile nie wykonuje się ostrych zakrętów. W przypadku zaawansowanych skrętów dłuższy maszt będzie zdecydowanie lepszym wyborem, ale też taki styl pływania wybierany jest przez bardziej doświadczonych riderów. 

   

  Czym jest fuselarz?

  Fuselage / fuselarz to nazwa części jednostki napędowej, do której zamocowane jest skrzydło i stabilizator, a powyżej którego znajduje się maszt. W niektórych sprzętach element ten ma postać aluminiowego pręta. Powiedzieć można, że fuselarz swoistym kadłubem, którego zadanie jest utrzymanie w ryzach pozostałych elementów zestawu napędowego i masztu. 

   

   

  Układ napędowy deski efoil

  Deska nie będzie lewitowała bez odpowiedniego układu napędowego. Ten zaś uruchamia śmigło, które wypychając wodę, doprowadza do efektu, o jaki chodzi użytkownikowi deski elektrycznej. Śmigło więc zasilane jest ze specjalnej baterii, umieszczonej pod deską. Rider uruchamia baterię bezprzewodowym pilotem. Cała deska elektryczna zresztą zaprojektowana jest tak, aby bateria mogła łączyć się z napędem bez użycia jakichkolwiek kabli. 

   

  Prędkość pływania na efoilu

  Prędkość, z jaką można pływać, uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość samej deski oraz skrzydeł. Im większa, tym deska może być wolniejsza, ale też stabilniejsza. Prędkość zależy też od wagi samego użytkownika deski, im większe bowiem obciążenie, tym prędkość poruszania się obiektu spada. Niemniej, statystycznie rzecz biorąc, deska efoilowa może poruszać się z prędkością od kilku do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, z czego przyjmuje się, że ok. 35 km/h jest jedną z najwyższych prędkości. 

  Efoil cena

  Cena deski jest zależna od jej poszczególnych parametrów. Rozpiętość bywa duża, ponieważ waha się w granicach od kilku tysięcy złotych w przypadku samej deski bez masztu i napędu, do kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku pełnego zestawu gotowego do użycia. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny prezentuje deska Waydoo Flyer One Carbon Edition. Solidny układ napędowy o mocy 6000W, niezwykle lekka konstrukcja i wysokiej klasy kontroler Bluetooth z pewnością staną na wysokości zadania, jakim jest doświadczanie surfowania na zupełnie nowym, wyższym poziomie. Ci, którzy oczekują intensywnej jazdy i szukają kompaktowej deski zapewniającej ostre zakręty przy dużej prekości, zdecydować mogą się na Carver V 2 5’3” KUJIRA firmy Takuma. Z kolei Flite oferuje Fliteboard Series 2.2 PRO, deską lekką i bardzo responsywną.