News

 • Czy efoiling jest sportem bezpiecznym?

  16.03.2023

   Efoiling co to takiego? Sprzęt do efoilingu, nauka pływania na desce, strój do efoilingu, Zasady bezpieczeństwa

   

  Czy efoiling jest sportem bezpiecznym?

  Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią w przypadku uprawiania każdego rodzaju sportu. Niektóre dyscypliny wydają się nie narażać naszego zdrowia na szwank, a w praktyce okazuje się, że ryzyko jest spore. Inne zaś uchodzą za niebezpieczne, podczas gdy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa wcale nie wyróżniają się większym ryzykiem od standardowych dyscyplin, a przekonanie o niebezpieczeństwie jest to jedynie efekt błędnej, obiegowej opinii. A jak jest w przypadku efoilingu? Czy dyscyplina ta jest bezpieczna?

   

  Efoiling co to takiego?

  Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ten rodzaj sportu. Osoby, które rozpoczęły z nim przygodę, wskazują bowiem na bardzo emocjonujące przeżycia. Uczucie towarzyszące uprawianiu efoilingu określa się nawet jako latanie na desce. Nie do końca ma to odzwierciedlenie w technicznych aspektach charakteryzujących ten sport wodny, jednak w rzeczy samej odczucie lewitowania towarzyszące aktywności może zmylić nasze zmysły i zachwycić na bardzo długo. Uprawianie efoilingu polega na unoszeniu się na hydroskrzydle nad taflą wody. Uniesienie nad wodą zapewniane jest dzięki napędowi elektrycznemu, który wprawia w ruch śrubę napędową, czyli specjalne śmigło. Maszt jednak, usytuowany pod deską i schodzący jeszcze niżej, gdzie znajduje się bateria, częściowo zanurzony jest w wodzie przez większość czasu, kiedy surfujemy na hydroskrzydle. Nie licząc pojedynczych wyskoków, które możemy wykonywać, kadłub, czyli tzw. sufelarz praktycznie nie odrywa się od wody, sprzęt zatem fizycznie nie lewituje. Niemniej, deska wraz ze stojącym na nim riderem rzeczywiście unosi się nad taflę, zapewniając niezwykle emocjonujące przeżycia

  Sprzęt do efoilingu

  Dobrej jakości sprzęt do efoilingu wykonany jest w taki sposób, aby zapewnić riderom jak największy poziom bezpieczeństwa. Samo wykonanie deski pozostałych elementów, jak maszt czy fuselarz, dopracowane jest w najmniejszych szczegółach. Wykorzystuje się tutaj wysokiej klasy materiały takie jak aluminium lotnicze, wytrzymałe i lekkie zarazem włókno węglowe (tzw. carbon) lub hybrydy tych dwóch materiałów. 

  Specjalne osłony na śrubę napędową minimalizują ryzyko jej mechanicznego uszkodzenia. Z kolei wyposażenie deski efoil w opcjonalne akcesorium Flyer Pod od Waydoo pomaga zapewnić dodatkową stabilność dla początkujących

   

  Nauka pływania na desce

  Deska elektryczna do efoilingu, w przeciwieństwie, chociażby, do deski windsurfingowej, gdzie jest możliwość trzymania się aluminiowej ramy, nie pozostawia złudzeń — nie ma tutaj elementów, które pomogą przytrzymać się, aby zachować równowagę. Jako że zachowanie równowagi jest bardzo ważne, naukę pływania na desce poleca rozpocząć się od pozycji leżącej, ewentualnie na kolanach. Jeśli wyczucie równowagi będzie już nam znane, można zacząć pływać na desce w pozycji przysiadu na jednej nodze, a następnie próbować stanąć na stopach, czyli osiągnąć pozycję docelową. Szacuje się, że czas uczenia się pływania na desce pod względem nabycia odpowiedniej koordynacji zwykle zajmuje nie więcej niż godzinę. Łatwa nauka to dobra wiadomość dla osób, które dopiero zaczynają poznawać tę dyscyplinę sportu wodnego. 

  Strój do efoilingu

  Eksperci zawsze zalecają używanie sprzętu ochronnego, do którego zalicza się kask i strój piankowy. Dzięki odpowiedniemu strojowi uniknąć można obrażeń podczas korzystania ze sprzętu. W sporcie wodnym, szczególnie podczas jego nauki, nieustanne lądowanie w wodzie jest nieuniknione, a deska elektryczna do pływania i próby jej okiełznania nie są pod tym względem wyjątkiem. Strój piankowy zapewnia odpowiednią ciepłotę ciała, zapobiegając wychłodzeniu organizmu, ale też lepiej utrzymuje na wodzie, dodając ciału więcej wyporności. Kamizelka ratunkowa nie zawsze używana jest przez zaawansowanych riderów, jednak na początku, kiedy częstotliwość wpadania do wody po utracie równowagi bywa spora, stanowczo może zwiększyć bezpieczeństwo. Co więcej, elementy odblaskowe na kamizelce poprawiają widoczność ridera i zwiększają szansę na zauważenie go, jeśli ten wpadnie w tarapaty. 

  Zasady bezpieczeństwa

  Aby pozostawać bezpiecznym podczas efoilingu, warto trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, zanim zaczniemy przygodę z elektryczną deską, opanujmy podstawy pływania. Deska efoil i jej parametry sprzyjają zachowaniu stabilności, jednak pełnej koordynacji trzeba się nauczyć, a to wiąże się z częstą utratą równowagi na desce. Instruktorzy niejednokrotnie wymagają zademonstrowania umiejętności pływania w kamizelce ratunkowej, kasku i z trzymanym w ręce pilotem sterowania. 

  Po drugie, nigdy nie rezygnujmy z kasku i stroju piankowego. Elementy te powinny być dla nas obowiązkowe. 

  Kolejna sprawa to oddalanie się od brzegu. Zaleca się, by nie oddalać się bardziej niż 200-300 stóp, co przekłada się na około 60-90 m.

  Kwestia szybkości pływania bywa kontrowersyjna. Początkowo zaleca się oczywiście pływać wolno i nie wykonywać ostrych zakrętów. Sprzęt oferuje pływanie z prędkością nawet do 35 km/h. Jednak czy warto pływać szybko? Rozwijanie maksymalnej prędkości lepiej zostawić zawodowcom.