News

 • Czy Wingfoil jest łatwiejszy od kitesurfingu

  25.01.2023

   Porównanie dwóch dysyplin tak podobnych do siebie ,a jednocześnie bardzo róznych. 

    Wingfoiling i kiteboarding to sporty, które nie wymagają szczególnych  umiejętności, ale dobra kondycja fizyczna na pewno się przyda.  W ostatnim czasie przyjęło się, iż wingfoilng jest uważany za bardziej korzystny dla początkujących, ponieważ proces uczenia się jest szybszy. Wing jest mniej wymagający, choć wielu kiteboardzistów może mieć inne zdanie. Wingsurfing jest uważany, również za mniej niebezpieczny. Jednak kitesurfing jest bardziej powszechnym sportem z szerszą gamą dostępnych desek: mtwintip, foil, wakestyle, surf i wakeskate. Większa różnorodność sztuczek zaadaptowanych z wakeboardingu jest również uwzględniona w kiteboardingu.

  Wingfoiling można dostosować do szerszego zakresu miejsc startowych, dzięki czemu możemy wystartować z niedostępnych miejsc. Możliwość wodowania w dowolnym miejscu, daje więcej opcji. Pozwala na spędzenie więcej czasu na wodzie, a tym samym może ułatwić naukę oraz start bez pomocy innych osób, co przy kitesurfingu  jest odradzane dla początkujących. Natomiast, jeżeli chodzi o fale przybojowe, zdecydowanie trudniej będzie z deską do wingfoila. Ostatecznie trudność każdego ze sportu będzie zależała od  danej osoby i warunków, w jakich są uprawiane. 
   
   
  Wingfoil jest zdecydowanie łatwiejszy na pierwsze kroki, niż poszczególne etapy kitesurfingu, ponieważ  duża deska zapewnia stabilność a nauka sterowania skrzydłem jest mniej skomplikowana. Wingfoil pojawił się zdecydowanie  później niż kitesurfing, natomiast, z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Warunki do uprawiania tych dwóch sportów, można znaleźć w wielu regionach Polski, szczególnie w okolicach  Szczecina dostępne są szkolenia zarówno z  kitesurfingu jak i wingfoila.