• Efoil Takuma Carver 2 Helium 1500 vs Kujira Helium 1440

   Porównanie elektrycnych desek Efoil Takuma Carver 2 z setami 1550 Helium oraz Kujira 1440 inspirowanymi płetwami Humbaka długo płetwowego.

       Czy wymiana skrzydeł  w desce Efoil Takuma CARVER 2 może coś zmienić ? Porównaliśmy zachowania deski Takuma Carver 2 z zestawem hydrofil Kujira 1500 Helium, przednie skrzydło 1500cm2 powierzchni,  szerokość 91cm, tylnie 218mc2  oraz identyczna deskę Efoil w zestawie z Kujira 1440 czyli przednia lotka 1440cm3, rozpiętość 108,5cm i tylną lotką 220cm2.

   

   

      Kształt zestawów Kujira inspirowany płetwami Humbaka długo płetwowego, na pewno dodaje wrażeń do lewitacji na elektrycznych deskach Takuma ale czy wybór płetwy ma znaczący wpływ na zachowanie? otóż jak najbardziej, wyraźnie wyczuwaliśmy różnicę i nie da się tutaj jednoznacznie określić ze jedno jest lepsze od drugiego. Zacznijmy od  Kujira 1440 samo wyjście z wody jest smukłe i delikatne, lewitacja jest bardzo gładka i stabilna, wykonywanie zakrętów jest bardzo przyjemne i z łatwością bierzemy ciasne carvingi. Płynąc prosto możemy zejść na bardzo niskie obroty silnika, pomagając sobie siłą własnych mięśni tak zwaną  pompką,  wyraźnie czuć że rozpiętość oraz mocy rocker przedniego skrzydła pomaga w utrzymaniu lewitacji przy minimalnej pomocy śruby napędowej.

  Co można napisać zatem o 1500 Helium. Deska wychodzi z wody w lewitacje bardziej agresywnie i tak jakby odraz była gotowa to ostrej zabawy. Każdy nasz ruch z Helium 1500 błyskawicznie przenosi się na reakcje deski, dużo chętniej wchodzi w mocny carving i deska zachęca nasz do jeszcze głupszych, ciaśniejszych zakrętów tak jakbyśmy byli w stanie niemal położyć się bokiem na wodzie. Mamy uczucie jakby deska była mniejsza, zakręty robimy niemal w miejscu jakbyśmy obracali się na tylnej piecie. Pomimo łącznię większej powierzchni skrzydła z Helium 1500 nie będziemy w stanie pompować na tak niskich obrotach jak z  Kujirą 1440 Co nie znaczy że pływanie na granicy lewitacji z pomocą własnych mięśni będzie nie możliwe.

  Trzeba tutaj podkreślić  ze Takuma Carver 2 to przede wszystkim świetna deska Efoil z obniżonym środkiem ciężkości, podwójnym concave, zwiększoną wypornością dziobu, wszystkie zabiegi konstrukcyjne deski,  pomagają wejść oraz utrzymać lewitację oraz zwiększają uczucie stabilności ridera. Co ma ogromne znaczenie przy przesuwaniu kolejnych granic z płetwami z serii Kujira.  

   

  Reasumując wybór skrzydła, nie ma tutaj złego wyboru niezależnie od wagi użytkownika czy to Helium 1500 czy Kujira 1440 radość z jazdy efoilem Takumy na najwyższym poziomie.