News

 • E-FOIL - Pierwsze kroki

  17.12.2019

   Elektryczna lewitacja - latanie bezemisyjne

   

   

  E-foil  to deska, wykonana najczęściej z włókna szklanego lub węglowego ( może być również pompowana) napędzana jest silnikiem elektrycznym, który wbudowany jest do masztu. Za pomocą bezprzewodowego pilota, możemy kontrolować obroty silnika, który pobiera energie z baterii umieszczonej w środku deski. To prawdziwa rewolucja w świecie sportów wodnych, krótko mówiąc e foiling to lewitacja bez pomocy wiatru i fal. 

  Z roku na rok przybywa firm, które rozpoczęły produkcję desek, u nas test przeszedł e foil TAKUMA. Jest to deska wielofunkcyjna, ponieważ istnieje możliwość zmiany masztu elektrycznego na maszt klasyczny, dzięki czemu można uprawiać takie sporty jak: sup foil, wake foil, kite foil, surf foil, e-foil. Testującym deskę był Alek, miłośnik sportów wodnych.

  Więcej o Takuma TUTAJ

   

  Jak wyglądają pierwsze kroki na elektrycznej desce?

  A:To zależy czy mamy doświadczenie w sportach do których wykorzystywany jest foil, jeżeli takie posiadamy pierwsze kroki, aby opanować deskę zajmą nam ok. 15 minut. Natomiast niedoświadczonym nauka, może zająć 2 godz. Ogólnie aby poczuć się w pełni komfortowo potrzeba około 5 godzin.

   

  Jakie odniosłeś wrażenia po pierwszych próbach?

  A: Pierwsze wrażenie to, że na początku poczułem się jak na mniejszej desce Sup. Było dość stabilnie, ale aby  zacząć płynąć musiałem uklęknąć, mniej więcej w połowie deski, wówczas poczułem się pewniej, przycisnąłem spust kontrolera na pilocie i delikatnie  ustawiłem obroty silnika.

  Deska zaczęła płynąć do przodu, w tym czasie znalazłem stabilną pozycję i  spróbowałem wstać, podobnie jak na standardowej desce surfingowej. Następnie zwiększyłem obroty silnika na pilocie, deska zaczęła wchodzić w ślizg. Gdy uzyskałem odpowiednią pozycje i prędkość, obciążyłem tylną nogę, jednocześnie nogą przednią kontrowałem, aby wyjście z wody nie było zbyt mocne.  Foil  uniósł się na  na odpowiedni pułap i zacząłem ,,lewitować”.

   

  Co sprawiło ci największą trudność?

  Bardzo szybko wyczułem deskę, po 15 min. robiłem już pierwsze halsy. Nie odczułem żadnych trudności. Nauka na desce sprawiała przyjemność na każdym etapie, chociaż może tych upadków do wody mogłoby być mniej :)

  Elektryczne foile dostępne są w naszym sklepie, istnieje, także możliwość testów i szkoleń na e foilu.

  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału z pierwszych 15 min. Czy jest to trudne ? przekonajcie się sami.

                                                                                                                                                                                                  Rozmawiała Julia K.