News

 • Czy popełniasz te błędy wybierając się na deskę Sup?

  12.02.2017

  Bezpieczeństo na supie 

   

  Popularnośc Stand up Paddle rozwija się bardzo szybko, w każdym zakątku świata. Z roku na rok przybywa zwolenników tego sportu. Często jednak zdarza się, że zapominamy o swoim bezpieczeństwie, a przecież to powinno być priorytetem podczas wypraw. 

   

   

  Sup Lokahi WE Water Explorer


   

  Niezależnie czy jesteś  zaawansowanym czy początkującym Superem, zawsze miej ze sobą leash. W sytuacji upadku do wody, przy szybkim nurcie, Twoja deska dzięki niemu, nie odpłynie. W przypadku rwących rzek, lepiej sprawdzi się leash, który zakłada się wokół pasa. Zdarzają się skrajne sytuacje, gdzie można zaplątać się  w gałęzie pod wodą. Wtedy odczepienie leasha  jest szybsze, niż  gdy zamocowany będzie do kostki. Twoja deska jest również Twoją deską ratunku, także leash jest niezbędny. Leashe mają różne rozmiary, mogą być: proste - przeznaczone na falę, sprężynowe - polecane na płaską wodę oraz na pas quick-release leashes - zalecane na rwące rzeki.

   

  SUP Leash Lokahi

   

  Przykładowy Leash firmy Lokahi

   

  Drugim nieodzownym elementem jest kamizelka ratunkowa bądź asekuracyjna, ale nie wszystkie służby wodne mogą ją zaakceptować. Jest to wymóg, więc za jej brak, możesz dostać mandat. Czym różnią sie te dwie kamizelki? Kamizelka ratunkowa ma za zadanie utrzymać osobę na powierzchni wody, nawet gdy jest nieprzytomna, w pozycji pionowej z głową powyżej powierzchni wody, jest to możliwe dzięki wysokiej wyporności kamizelki i kołnierza. Kamizelka asekuracyjna służy jako dodatkowa asekuracja w przypadku wpadnięcia do wody, przeznaczona dla osób pływających, pomaga utrzymać się na powierzchni wody. Kamizelki nie trzeba zakładać, ale musi być na pokładzie deski Sup.

   

   

  SUP Spływ Międzyodzerze Gryfino Szczecin

  Deska Sup Lokahi 2017

   

  Zanim wybierzesz się na Supa prześledź prognozę  np. na serwisie  pogodowym www.meteo.pl. Pływanie przy silnym wietrze, może być wyczerpujące. Przy długich wyprawach wybieraj takie akweny, gdzie kierunki wiatru będą sprzyjające, czyli aby powrót był z wiatrem w plecy, a nie na odwrót. Dłuższe wiosłowanie zabiera dużo energii, także ,,popychanie” przez wiatr będzie pomoce. W przypadku zmiany kierunku wiatru, gdy brakuje nam sił, aby dotrzeć do brzegu, należy zacząć wiosłować w pozycji na kolanach.

   

   

  Szolenie SUP Szczecin

  Deski Sup Lokahi 2017

   

  Jeżeli będziesz chciał popływać  gdzieś za granicą, w miejscach  przypływów i odpływów, wcześniej zorientuj się w jakich godzinach to się odbywa. Odpuść sobie pływanie po zachodzie słońca. Gdy jesteś nowicjuszem i wybierasz się do miejsc mekki surferów, aby nauczyć się Sup surfingu, nigdy nie wchodź im w paradę, gdyż możesz spotkać się z nieprzyjemnym odzewem. Korzystaj z doświadczeń kolegów, oni podzielą się z Tobą informacjami, jakie miejsca na początek są bezpieczne. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, zapoznaj się z lokalnymi przepisami, ponieważ nie wszędzie można wpływać.

   

   

  SUP Surfing Szczecin Polska Lokahi

  Lokahi Sup 2017

   

  W zależności od pory roku musimy dostosować odpowiedni ubiór na Supa. W przypadku lata może to być strój kąpielowy, board shorty, przewiewne koszulki lub lycry. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w krem z filtrem, nakrycie głowy oraz okulary. Wiosną i jesienią, możemy pływać w piankach lub w dresach. Przydadzą się też neoprenowe buty, ponieważ stopy mają jednak kontakt z wodą, to takie obuwie zdecydowanie utrzyma ciepło. Natomiast zimą dobrym rozwiazaniem są suche kombinezony np. firmy Ocean Rodeo. Rewelacyjnie sprawdzają się w tym okresie, w różnych sportach wodnych. Pod kombinezon można użyć bielizny termoaktywnej, zwykłe dresy lub specjalny polarowy ocieplacz.

   

   

  Zimowy Spływ SUP Gryfino Szczecin

  Deski Sup Lokahi 

   

   

  Pamiętaj też o wodzie, jedzeniu, które można zapakować, do specjalnych wodoodpornych worków i umieścić na pokładzie deski. Warto mieć ze sobą również telefon zabezpieczony w aquapaku, Gps też może się przydać, nie zaszkodzi powiadomić również najbliższych, na jaki akwen się wybierasz. Pływanie na deskach Sup jest bardzo przyjemne. Za każdym razem można odkrywać nowe zakątki, ale bezpieczeństwo to priorytet. Do zobaczenia na wodzie. Ahoj!